loader image

با رونمایی از سند ملی ؛ گوشت مرغ درجه بندی می شود

«علیرضا رفیعی پور» روز دوشنبه در مراسم رونمایی از سند طرح ملی ارتقای کیفیت بهداشتی گوشت مرغ که در محل این سازمان برگزار شد افزود: تأمین امنیت غذایی کشور از مزرعه تا سفره برنامه‌های بهداشت و سلامت محور در دستور کار این سازمان قرار دارد که برای اجرای آن نیازمند دستورالعمل و قواعدی است که با رونمایی از این طرح گام ارزشمندی برای ارتقای کیفیت بهداشتی فراورده‌های خام دامی برداشته شده است.

وی ا ضافه کرد: ۷۰ سال از سابقه صنعت طیور در کشور می‌گذرد و این صنعت دارای بالاترین مصرف داخلی، اشتغالزایی و همچنین صادرات است، بنابراین برنامه ارتقای بهداشتی و رتبه بندی محصول از گوشت مرغ کلید خورد تا با اجرای این طرح کشتارگاه‌های مرغ گوشتی باید به خط دو تولید مجهز شوند تا محصولشان رتبه بندی +A ، A و B دریافت کند.

وی تصریح کرد: اکنون ۲۲۲ واحد کشتارگاه فعال، ۴۶ واحد کشتارگاه غیرفعال، ۴۸ واحد کشتارگاه در حال احداث داریم که دارای ظرفیت اسمی حدود ۸۰۰ هزار قطعه در ساعت، کشتارگاه فعال دارای (خط دو و خط یک) با ۵۷ هزار قطعه در ساعت، کشتارگاه (خط ۱) حدود ۳۶۵ هزار قطعه در ساعت، کشتارگاه (خط دو) حدود ۲۰۵ هزار قطعه در ساعت هستیم.

به گفته وی، تعداد کشتارگاه های مجهز به خط تخلیه اتوماتیک ۵۹ واحد، کشتارگاه های دارای سورتر ۱۲۶ واحد و کشتارگاه های تبدیل ضایعات ۱۸۰ واحد هستند.

رئیس سازمان دامپزشکی کشور گفت: ویژگی بارز این طرح تخلیه اتوماتیک اندرونه (خط دو)، سایز بندی مرغ، مرغ بدون مصرف آنتی بیوتیک، صادرات، رتبه بندی کشتارگاه و محصول، انجماد و ذخیره سازی فقط از رتبه +A و A، عرضه مرغ استحصالی از خط یک فقط بصورت تازه سرد، مرغ پایان دوره، کنترل دقیق ناوگان حمل و نقل (زنجیره سرد)، خودکنترلی و مسئولیت پذیری تولید کنندگان و ارتقای کیفیت بهداشتی محصولات بسته بندی شده است.

وی ادامه داد: مرحله اول اجرای این طرح در سطح ملی و استانی از ۱۵ مردادماه ۹۸، مرحله اول رتبه بندی واحدهای متقاضی و معرفی شده و اماده سازی کشتارگاه های مشمول طرح (تا آخر شهریورماه ۹۸)، شروع مرحله اول عملیاتی طرح (عرضه گوشت مرغ رتبه بندی شده در میادین خرده فروشی، مراکز بزرگ عرضه و مراکز عمده مصرف، مراکز فراوری، قطعه بندی، و بسته بندی از اول مهرماه ۹۸، مرحله دوم عملیات طرح (شروع عرضه محصولات رتبه بندی شده در میادین عمده فروشی و توزیع و سایر مراکز عرضه و خرده فروشی ها به صورت تشویقی و تدریجی و ترویجی از اول دی ماه ۹۸ است.

هنوز از لحاظ اجرای مسائل بهداشتی دچار مشکل هستیم

وی ضمن تاکید براین که سازمان دامپزشکی کشور تأمین کننده امنیت غذایی نیست بلکه تضمین کننده امنیت غذایی کشور است تصریح کرد: مضوع شرایط بهداشتی در کشورهای در حال توسعه و عقب مانده هنوز در اجرای مسائل بهداشتی فراورده‌های خام دامی که پایه غذاست، دچار مشکل هستند.

رئیس سازمان دامپزشکی کشور با بیان اینکه کشورهای پیشرفته مشکلات بهداشتی فراورده‌های خام دامی را به صفر رسانده اند و با معضل تقلب درگیرند گفت: با وجود اقدامات سازمان دامپزشکی در سالهای گذشته توانسته ایم در کنترل بیماری‌های دام، طیور و آبزیان موفقیت‌های خوبی کسب کنیم اما ما هنوز در مسائل بهداشتی گرفتار هستیم در حالی که باید تلاش کنیم از شرایط فعلی به شرایط بهتر دست پیدا کنیم.

وی اضافه کرد: سالهاست که تولید کنندگان و مصرف کنندگان ما در انتظار این هستند که مراکز تولیدی و عرضه ما دارای رتبه بندی و درجه بندی خوب، عالی و ممتاز باشند زیرا تاکنون عرضه محصول از یک کارخانه مجهز با یک کارگاه تولیدی تفاوت چندانی نداشت اما با اجرای طرح رتبه بندی به طور حتم در کیفیت تولید شاهد تأثیر بسزایی خواهیم شد.

رفیعی پور افزود: در این طرح مرغ زنده از هنگام ورود به کشتارگاه تا مرحله حمل دارای تفاوت و رتبه بندی بهداشتی می‌شود.

امروز سند طرح ملی ارتقای کیفیت بهداشتی گوشت مرغ با حضور علیرضا رفیعی پور رئیس سازمان دامپزشکی کشور، «علی‌صفر ماکنعلی» معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی کشور و روسا و مدیران عامل اتحادیه ها و انجمن های صنعت طیور در محل این سازمان رونمایی شد.

اشتراک گذاری:

1 دیدگاه دربارهٔ «با رونمایی از سند ملی ؛ گوشت مرغ درجه بندی می شود»

  1. با سلام ایا مرغ شامل ما که با گریدA رتبه ی ۱ در ایام دولتی عرضه میشود بانام تازه سرد منجمد هست یا تازه ممنون میشوم پاسخ دهید البته با نرخ مصوب دولتی توسط وزارت قیمت توزیع میشود

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تلفن : 34443330-011

موبایل : 09113555662