loader image

نامه به رئیس جمهور محترم آقای دکتر رئیسی

بسمه تعالی

ریاست محترم جمهور

حجت الاسلام و المسلمین جناب آقای دکتر ابراهیم رئیسی

سلام علیکم،

حسب استحضار صنعت طیور در کشور، صنعتی پویا و پیشرو و ریشه دار و مجهز به کلیه استاندارد­ های روز و دارای رتبه های برتر جهانی است. همچنین این صنعت و زنجیره تامین گسترده آن نقشی اساسی در تولید ناخالص داخلی بخش کشاورزی و کشور ایفا نموده و به لحاظ اشتغال فعال و مولد نیز یکی از فراگیرترین بخش­های اقتصادی به شمار می رود. حضرتعالی به خوبی استحضار دارید فعالین این بخش از حامیان اصلی سیاست مردمی­سازی یارانه­ها بودند و در این خصوص در هر مکاتبه، نشست و همایشی نظرات خود را اعلام و در خصوص تبعات مثبت و منفی و نحوه مدیریت آن هشدار دادند. آنچه واضح است مردمی‌سازی یارانه­ها ، اقدامی شجاعانه و متهورانه  بود که با هدایت حضرتعالی به خوبی و با کمترین عوارض کوتاه مدت در بخش عمومی جامعه انجام پذیرفت. لیکن آنچه باید در خصوص تولیدکنندگان انجام می­گرفت به کلی نادیده انگاشته شده و سنگینی بار این جراحی بزرگ اقتصادی، فقط بر دوش این خط­شکنان ساختارمند عرصه تولید نهاده شد. بسته حمایتی چند­وجهی که برای تولید منظور گردیده بود، می بایستی به نحوی تنظیم می­گردید که شکاف قابل توجه سرمایه در گردش را جبران می­نمود و از سوی دیگر تقاضا برای محصول تولیدی حفظ گردد و این موضوع در مکاتبات و جلسات متعدد تشکلها با جناب وزیر محترم جهاد کشاورزی و معاونین محترم ایشان مورد تاکید بود. لیکن متاسفانه وعده­های مطروحه، دائر بر تحقق این انتظارات، پس از اجرای طرح مردمی­سازی یارانه­ها تحقق نیافت و اسباب زیان سنگین تولیدکنندگان را فراهم نمود، به نحوی که کاهش شدید تقاضا، بازاری را رقم زد که در آن قیمت فروش، کمتر از هزینه­های تولید است و بدین ترتیب منجر به کاهش یا توقف تولید گردیده­ است. آمار کاهش اشتغال در بخش کشاورزی در بهار جاری، کاهش تولید جوجه یکروزه از 33.5 میلیون قطعه در هفته اول سال ۱۴۰۱ به 22 میلیون قطعه در هفته جاری، کاهش جوجه­ریزی از 135 میلیون قطعه به حدود  90 میلیون قطعه در تیرماه فقط بخشی از شواهدی است که این امر را تایید می کند.

آرزوی قلبی همه فعالان صنعت طیور، رنگین ساختن سفره مردم، با تامین مکفی و مقرون به صرفه گوشت مرغ است. فلذا این تشکل تقاضا دارد به جهت حفظ ظرفیت های این صنعت و نیز اشتغال قابل توجه آن، دستور فرمائید تمهیدات زیر را هر چه زودتر عملیاتی ساخته و بدینوسیله، از نابودی بیش از پیش گله های مرغ مادر و واحد­های پرورش مرغ گوشتی همچنین بلا استفاده ماندن امکانات سایر حلقه­های تولید جلوگیری گردد:

1- حفظ و احیاء و تقویت تقاضای کل: مجموعه­ای از تمهیدات که تقاضا برای گوشت مرغ را حفظ و ارتقاء بخشد:

الف) تقاضای عمومی: می­باید یارانه پرداختی به اقشار هدف به شکل کالا برگ الکترونیک پرداخت گردد تا صرفا به مصرف خرید محصول مورد نظر برسد و بدین ترتیب هم سلامت مصرف کننده و اهداف تغذیه­ای خانوار محفوظ بماند و هم تقاضا برای تولید گوشت مرغ و جریان درآمدی تولید کننده حفظ شود.

ب) بخش مصارف دولتی: تامین ذخایر استراتژیک کشور که معمولاً از طریق خرید مرغ منجمد توسط شرکت پشتیبانی امور دام انجام می پذیرد، می باید فقط از محل تولید کنندگان داخلی و با مکانیزم خرید به قیمت حمایتی محقق گردد و از هرگونه واردات محصولات مشابه خودداری شود.

ج) صادرات: تغییر مبانی صنعت از جایگزینی واردات به صادرات محور شدن، یک تصمیم استراتژیک است که می­باید پایایی و ثبات تامین را به بازارهای هدف القا نماید و ضمناً شاخص­های رقابت­پذیری و کیفیت لازم را نیز دارا باشد. لیکن تصمیمات متناوب دائر بر ممنوعیت و آزاد­سازی صادرات گوشت مرغ، امنیت غذایی، اخلاق تجاری و ایفای تعهدات را در بازار هدف با تهدید مواجه ساخته و اعتماد مشتریان خارجی که با زحمات و هزینه­های بسیار به دست آمده است را ذائل خواهد ساخت. بنابراین صادرات به منزله مجاری تنفس و امکان استفاده بهره­ور از ظرفیت صنعت طیور و ضامن حفظ اشتغال موجود و بالاخره ابزار استحصال ارز مورد نیاز کشور است و باید همواره مسیر آن باز و با رفع محدودیت و انحصار، برای همه سویه ها میسر باشد.

2- قیمت گذاری دستوری: تعیین قیمت در بازار­هایی چون گوشت مرغ، که بی نهایت تولید کننده و مصرف کننده در آن حضور دارند و بازار رقابت کامل محسوب می شوند، تابع عرضه و تقاضا و زیر سیستمهای آن از قبیل کشش در­آمدی، قیمتی و کـالاهای جایگزین است و ابـلاغ دستوری قیمت به آن نادیده انگاشتن حقوق تولیدکننده و مصرف کننده، ناقض اصول رقابت و مانع سرمایه­گذاری مجدد است. بارهـا گفته شده که در چنین بازارهایی، قیمت­گذاری دستوری حل مسائـل دینامیک با فرضیـات استاتیک است و اسباب زیـان تولیدکنندگـان را فراهم مـی سازد.

۳- سرمایه در گردش: تزریق فوری و مکفی سرمایه در گردش به همه بخش­های صنعت طیور و از جمله زنجیره­ها، به جهت تامین مالی تولید قراردادی، مشوق اصلی برای جذب مرغداران خرد، به این ساختارهای کلان تولید خواهد بود. زنجیره ها با دریافت این تسهیلات می توانند با در اختیار قرار دادن نهاده­های تولید، منجمله جوجه، خوراک و واکسن، دغدغه مرغداران را در خصوص دسترسی به سرمایه در گردش و نهاده­ها کاهش دهند و با ایجاد بسترهای لازم، تولیدی بهره ور را باعث شوند.

الف) این تسهیلات می­باید بطور متمرکز، فوری، با شرایطی تسهیل شده و با سود بانکی متناسب با سایر تشکلها در اختیار زنجیره ها قرارگیرند.

ب) در بخش تامین وثیقه می­باید دارایی­های زنجیره­ها توکنایز شده و برای ترهین در چندین بانک به شکل همزمان قابل ارزیابی باشند.

در پایان، امید است با همت و درایت جمعی، خرد را چراغ راه ساخته و بیش از پیش بتوانیم گامی اساسی در جهت آسایش هموطنان و پیشرفت کشورمان برداریم و با توجه به روند بحرانی موجود صنعت طیور،دستور اقدامات عاجل در این زمینه به وزارت جهاد کشاورزی و دستگاه­های اجرایی ذیربط مورد استدعا می باشد.  

با احترام
عبدالعلی طهماسبی
رئیس هیئت مدیره

رونوشت: 1- معاون اول ریاست محترم جمهور جناب دکتر مخبر

               2-وزیر محترم جهاد کشاورزی جناب دکتر ساداتی  نژاد

              3-معاون محترم تولیدات دامی جناب مهندس دماوندی نژاد

               4-ریاست محترم کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی

اشتراک گذاری:

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تلفن : 34443330-011

موبایل : 09113555662